Cerkiew prawosławna podzielona.

Dodany przez: Stefan Nagórski
w sob., 15/12/2018 - 16:30

Spęd wiernych.

Dziennikarze słuszni i niesłuszni, podobnie jak w Polsce.

"Na wiec wierzących, który odbył się w Kijowie podczas soboru zjednoczenia ukraińskiej cerkwi, przywieziono zorganizowane grupy pracowników budżetówki. Informuje o tym „Strana.ua”.

Według korespondentów portalu, uczestnicy, przywożeni autobusami z różnych regionów kraju, trzymają się w grupach po 15-20 osób. Dziennikarze przeprowadzający wywiady najczęściej spotykają się z pracownikami sfery edukacji.

Zauważono, że wielu z nich nie wie, w jakim celu przybyli, albo wierzą, że na soborze zostanie wybrany ukraiński patriarcha. W jednej z delegacji wyjaśnili, że przywiozła ich administracja i nie mogli powiedzieć, kogo widzieliby jako lidera nowego kościoła. Pewna uczestniczka wiecu stwierdziła, że na tym stanowisku widzi Onufrija, metropolitę Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, który odmówił udziału w soborze.

Protestujący noszą ukraińskie flagi, niektórzy mają zawiązane wstążki z hasłem „Idziemy własną drogą”. Portal „Strana.ua” zauważa, że jest to powtórzenie hasła kampanii wyborczej prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Ponadto dziennikarz Anatolij Szary napisał na swoim koncie na Facebooku, że członkowie radykalnej grupy „C14” przybyli na wiec i „nie dopuszczają niesłusznych dziennikarzy do miejsca, w którym gromadzą się pracownicy budżetowi”.

Sobór Ukraiskiej Cerkwi zainicjowany przez prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę i Patriarchę Ekumenicznego Bartłomieja, odbywa się w Katedrze Sofijskiej w Kijowie. Na soborze zostanie wybrany lider cerkwi i zostanie przyjęty jej statut. Arcybiskup kanonicznej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Longin odmówił udziału w wydarzeniu i nazwał je „zgromadzeniem satanistycznym”. "

Skopiowano z https://pl.sputniknews.com/swiat/201812159399209-sobor-ukraina-sputnik/